vampire the masquarede frp sisteminde yer alan 13 özel klandan birisidir. 5e sistemi çıkmadan evvel Camarilla birliğine dahil olan brujahlar, şimdilerde anarchların en azılı üyeleri haline gelmiştir.

Kuruluşu konusunda çeşitli çelişkiler olsa da brujahlar, kadim zamanlarda bilginin koruyuculuğunu üstlenmiş, empati yeteneği olmayan, insanı hiçbir duyguya sahip olmayan ve insanlar üzerinde çeşitli psikolojik ve sosyolojik deneyleri yapmayı seven bir klandı. Atina'yı ve felsefeyi kuranların bunlar olduğu söylenir.

Yıllar sonra tunus'ta bulunan antik şehir kartaca'yı kuracaklardır fakat şehrin infernalistler tarafından yönetildiği söylentisi artmaya başlayınca burası da yıkımdan kurtulamaz.

Orta-çay ve rönesans boyunca bilgiyi korumaya çalışan brujahlar, viktorya çağının gelmesiyle beraber kuruluş döneminde ortaya çıkan ikililik yüzünden tutkularına daha da yenik düşmeye başlayan bir hale bürünür. Asıl kurucu Ilyes'in takipçileri olanlar true brujah ismini alarak karanlıklara çekilirken, ılyes'i Diablerie ederek başa gelen Troile'ın takipçileri daha agresif ve fanatik bir yapıya kavuşmuştur.

Bu fanatik yapıdakiler tutkularına yenik düşerek özgürlük ve devrim akımlarının bayrak sallayanı haline gelmiş ve daha öfkeli vampirler olmaya başlamıştır. Bu sebeple sistemsel olarak frenzy durumuna girdiklerinde zorluk seviyesi üzerine +2 eklenir. Yani frenzye girmeleri daha kolaylaşmıştır.

Hızlı hareket etmek için Celerity, güç için potance ve etkilemek için presence disiplinleri üzerine hakimlerdir. True brujah (yok oldukları iddia edilse de halen aramızdalar), bunlara ek olarak zamanın akışını kontrol edebildikleri temporis disiplinine sahiptir.

Yeni başlayacaklara örnek karakter tiplemeleri, motorsiklet çetesi üyesi, holigan, devrimci gençlik kolları üyesi