vtm(*) sistemi içerisinde bir vampirin başka bir vampirin kanını ve dolaylı yoldan ruhunu emerek onun güçlerini kazanmasına verilen ad. Gücü emilen vampir nihai son ile karşılarak yok olur.

Diablerie, özellikle camarilla toplumu tarafından yasaklanmış bir öğretidir. Vampire, diablerie ettiği kişinin güçlerini aktardığı gibi jenarasyonunu da yükseltmesine olanak sağlar. İnsandan beslenmenin vampirler için yaşanabilecek en haz verici şey olduğu düşünüldüğünde, diablerie'nin bunun yüzlerce kat zevk sağladığı söylenir. Bu yüzden bağımlısı hale gelmiş çok tehlikeli klanlar ve vampirler vardır.

Sistemsel olarak sanıldığının aksine oldukça zor bir süreçtir. Oyuncu rakibinin tüm kan havuzunu boşaltmalıdır. Bu sırada rakip belli bir zorluk seviyesine göre elinden kurtulabilir. Kan havuzu bittikten sonra 9 zorluk puanına karşı strength puanı kadar zar atılır. Her başarılı atış 1 puanlık aggravated hasar verir. Rakibin tüm can kutucukları bittiğinde kişi diablerie sürecini tamamlamış olur. Ancak atılacak zarlarda gelen botch (Hiç bir zarın başarılı gelmemesi ve bolca 1 atılmış olması durumu) oyuncuyu zora sokabilir. Hatta rakip oyuncu karakterin bedenini ele geçirebilir.