gotik edebiyatın babası, romantik, gizemli, olağanüstü hünerli, zamanının ötesinde yazmış, zamanının içinde kaybolmuş, türlü rezillikler çekmiş, serüven dolu bir hayat sürmüş ve eserleri kadar gizemli bir şekilde ölmüş yazar.
kısa öykü ve şiirler yazardı. yazdığı kısa öyküleri gazete ve dergilerde yayınlardı. bazı şiirleri yaşadığı dönemin çok ötesindedir; timura, islamdaki 4 büyük melekten biri olan israfile, islamdaki araf konseptine dair şiirleri vardır. en bilinen ve en sevilen şiirleri olarak annabel lee , the raven , a dream within a dream sayılabilir.
iambic pentameter isimli şiir ölçüsünü kendince yorumladı. büyük bir arabesk(hayır o arabesk değil, oryantalizm anlamındaki. haayır dansöz değil, edebi akım olan), gizemcilik hayranlığı vardı ve eserlerinde de görürüz zaten.
bu arada daha önce söylemiş miydim? hiç roman yazamadı çünkü dönemin şartları el vermiyordu. hiçbir ek gelir ve kaynağı olmadan yalnızca edebi eser üreterek hayatını idame ettiren bilinen ilk yazardır. bu yüzden roman yazamıyordu. dönemin edebiyat dergileri öykülere nazaran uzun solukta yayınlanmak zorunda olan, kalabalık karakter, yer ve zaman içeren, olay örgüsünün hazmının zor olduğu roman türünü tercih etmiyordu. öyle bir eğilim olsa muhakkak poe o türde de büyük bir eser bırakırdı.