İlk oyunu 1997 yılında interplay tarafından yapılan ve arkasında Leonard Boyarsky, Chris Avellone, Tim Cain gibi oyun dünyasının çok önemli isimleri barındıran kıyamet sonrası dünyada geçen, izometrik bakış açısına sahip rol yapma oyunu.

Fallout dünyası bir alternatif tarih senaryosuna dayanır. İkinci dünya savaşını takiben yaşanan soğuk savaş korkusu gerçeğe dönüşmüş ve devletler birbirlerine saldırıda bulunmuştur. 23 ekim 2077 tarihinde fırlatılan nükleer bombaların etkisiyle tüm dünya çorak topraklara dönmüştür. Bu yıkım bilinen dünyayı değiştirmiştir.

Bir kısım insan bu korkunun başladığı dönemde inşa edilmeye başlanan vaultlar'a yani barınaklara sığınıp yıkımdan kurtulmayı başarmışlardır. Dışarıda kalanların bir kısmı radyasyonun etkisiyle ghoul isimli varlıklara dönüşmüştür. Bir kısmıysa hayatta kalabilmek adına kasabalar, köyler ve şehirler kurmaya başlamıştır.

Oyuncu bu kıyamet sonrası dünyada, yeri geldiğinde kas gücüne yeri geldiğinde zekasına güvenip verilen görevleri yerine getirir. İlk oyundaki amacı Vault 13'ün kırılan su çipini bulmakken, ikinci oyunda gecko isimli ekipman bulup köyünün topraklarını yeniden yeşillendirmeyi amaç edinir.

yayın hakları 2000'den sonra bethesda'ya geçmiştir. Bu firma altında Fallout 3, Fallout New Vegas, Fallout 4 ve Fallout 76 oyunları hazırlanmıştır. Seri gün geçtikçe köklerinden ayrılarak, rol yapma unsurları barındırmayan aynı geçtiği dünyanın çorak topraklarına benzeyen bir hal almıştır.