Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

15 + 12 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • frp

  açılımı "fantastik rol yapma" olan ve hayal gücüyle oynanan bir masaüstü oyunudur.

  Ülkemizde bilinen adıyla frp, genel kavramıyla masaüstü rol yapma oyunlarının bir alt türüdür. Ancak süregelmiş alışkanlıklardan kaynaklı, tür ve kategori gözetmeksizin masaüstü rol yapma oyunları için frp terimi rahatlıkla kullanılabilir.

  Tanım: Bir oyun yöneticisi eşliğinde, birden fazla oyuncuyla oynanabilen, hayalgücü ve dramaya dayanan, kollektif hikaye anlatma oyunudur. Oyuncular birbirlerine karşı değil, ortak bir anlatımla oynarlar. Bu serüvenlerde yer almak adına çeşitli serüven kitapları ve sistem kitapları vardır. En bilinenler arasında dungeons and dragons, world of darkness, fate, numenera gibi örnekler gösterilebilir.

  Hayal gücüyle oynanan,sonsuz olasılıkların olduğu mükemmel bir yer.

  en kaba tabirle; dm adlı oyun yöneticisinin kontrol ettiği senaryonun ana hatlarına bağlı kalarak, zarların belirlediği koşullar ışığında şekillenen hayali bir tiyatro oyundur.

  oyuna başlarken oluşturduğunuz karakterleri oynatmazsınız frp oyunlarında. onlara hayat verir, eylemleri onların duyguları, düşünceleri ve hayata bakış açıları doğrultusunda gerçekleştirip dile getirirsiniz. bir başka tabirle, o karakterin sesi (hatta yeri geldiğinde bedeni) olma görevini üstlenip bir nevi maşa hizmeti görürsünüz.

  "tabletop role-playing game" de denilen bir rpg oyun türü.

  Her zaman oynamak istediğim ama hiçbir zaman ilgilenen birine rastlayamadığım için oynayamadığım süper ötesi masaüstü oyun.

  geeksozlukcom geeksozlukcom geeksozluk