İlkin 1979 yapımı bir TV (bkz:anime)'si olarak ortaya çıkan Mobile Suit Gundam, paralel evrenler de dahil edilirse günümüzde halen devam eden bir bilimkurgu anime klasiğidir. Serinin ana teması, 1970'lerin ilk yarısında ortaya çıkan ve (bkz:mecha) adı verilen bilimkurgu anime alt türünü insanlığın kendi arasındaki çatışmaları ekseninde inovatif şekilde işler ve (bkz:real robot) adı verilen nispeten gerçekçi bilimkurgu anime'lerin ilk örneğini oluşturur. Bunun yanısıra (bkz:starship troopers) gibi militaristik bilimkurgu romanları yada (bkz:star wars) gibi (bkz:space opera)'lardan bir noktaya kadar ilham alındığı da görülebilir. 1979 yapımı ilk seriyi hayata geçirebilmek için yönetmen (bkz:yoshiyuki tomino) serinin gelirinden yüzde almayı reddetmiş ve gundam'ın dizaynına, serinin sponsoru olan (bkz:bandai) tarafından müdahele edilmesine dek birçok konuda taviz verse de ilk yayınlandığında nispeten fazla ilgi görmez, hatta ekibin tüm çabalarına karşın hedef kitle sorunları yüzünden 10 hafta kadar erken final yaptırılarak yayından çekilir. Öte yandan seriye sonradan sonraya yetişen yada başkalarından methini duyan insanların mail bombardımanları sonucu yayıncı (bkz:sunrise) serinin sinema filmi formatlı olarak baştan yayınlanmasına yeşil ışık yapmak zorunda kalır. Sonradan üçlemeye dönüşen bu film edisyonunun ve serideki modellerden uyarlanan plastik maketlerin (ki (bkz:gunpla) olarak da bilinirler) ulaştığı yüksek ticari başarı üzerine Gundam serileri 10 kadar paralel evrene yayılan, toplamda 500 bölüm üstü bir külliyata dönüşür.

Yayın tarihine göre bugüne dek yapılan tüm Gundam evrenlerinin listesi aşağıdadır:

(bkz:universal century)
(bkz:future century)
(bkz:after colony)
(bkz:after war)
(bkz:correct century)
(bkz:comic era)
(bkz:anno domini)
(bkz:advanced generation)
(bkz:reguild century)
(bkz:post disaster)

Bunun yanısıra gunpla odaklı iki gundam evreni ( (bkz:gundam build fighters) ve (bkz:gundam build divers) ) de mevcuttur.

(bkz:pacific rim: uprising) ve (bkz:ready player one) gibi yakın tarihli filmlerde gundam'a yönelik saygı duruşları görülebilir. Bunun yanısıra (bkz:interstellar)'dan (bkz:christopher nolan)'ın (bkz:batman) filmlerine dek birçok önemli yapımla hatırlanabilen (bkz:legendary) stüdyosu önümüzdeki yıllarda astronomik bütçeli bir gundam filmi hazırlamakla uğraşmaktadır.