Iron Man ile başlayan ve Iron Man ile biten evren.
Bu serileri sinemada izleyebildiğim için çok şanslıyım.
Iron Man filmi ile başlayan,arada fena filmleri olmasada genelde "kanser" dediğimiz kitlenin favori sinematik evreni. Özellikle Şu I Love You 3000 sözünden sonra...
2008 yılında Iron Man ile birlikte başlayan Disney ve Marvel Studios ortak yapımı çizgi roman uyarlaması filmler silsilesidir. Marvel Comics markası altındaki lisanslı karakterlerin tek ya da birbirleriyle buluştuğu filmlerden oluşur.

2019'da yayınlanan Avengers: Endgame filmiyle birlikte Infinity Saga olarak tanımlanan evre bitirilmiştir. 4. evre filmlerinin 2020 yılından itibaren peyderpey yayınlanması planlanmaktadır.
11 yaşındayken izlemeye başladığım, 18 yaşındayken biten efsane evren. (efsane devam ediyo gerçi)
kevin feigenin basa geldiginden dolayı daha genisleyecek icinde cerez filmlerde barındıran genis evren
faz dedikleri şeyi iyi başarırlarsa ileride de izleyici kitlesini koruyabilecek evren. Yani farklı katmanların gerçekten farklı olduğunu hissettirmesi ve bu katmaların kendi içinde bütünlüğünün olması önemli. Yoksa gittikçe dandikleşen star wars filmlerine döner. İzleyici de hızla kaçar.
martin scorsese'nin hakkında söylediklerine katıldığım 'cinematic universe'. Usta her ne kadar daha sonradan yapım şirketlerine yönlendirsede eleştirisini. Benim sorunum anlattıkları hikayede ve anlatım şekillerinde. Birden fazla karakterin tek bir filme sığdırılmasından dolayı karakterlerin bir derinliği olamıyor. Böylece izleyiciye bir şeyler katmaları/vermeleri/anlatmaları mümkün değil. Sinemanın bir amacı, bir derdi olmalı benim gözümde.