gundam'ın 10. yılını kutlamak amacıyla yapılan ve gundam için üretilen ilk sidestory anime olan war in the pocket, aynı zamanda ilk kez (bkz:yoshiyuki tomino) dışında birisinin ( (bkz:fumihiko takayama) ) tarafından yönetilmiş birisidir. bu seri ilk defa savaşa pilot olmayan sivil bir karakterin gözünden baktığı gibi sonrasında üretilen OVA formatlı Gundam işlerinin genelinde olduğu gibi (bkz:newtype) karakterlerin odağında yeralmadığı bir hikayedir.

amuro ray'ın gundam ile ortaya çıkışından 1.5 ay kadar sonra Federasyon yaklaşan son savaştan dolayı Jaburo'ya ulaştırılan savaş verilerini kullanarak onun için daha üst limitlere sahip bir Gundam yapmak ister. NT-1 ALEX kod adlı bu projeden bilgi kırıntıları düzeyinde haberdar olan Zeon projenin yürütüldüğü Kuzey Kutbu'ndaki üsse Cyclops adlı bir komando timini göndererek bir baskın düzenler. Fakat saldırı girişimi başarısız olur ve Cyclops üyelerinden biri ölürken Federasyon NT-1'in montajlanmamış parçalarını uzayda tarafsız bir koloni sistemi olan Side-6'ya fırlatır.

Zeon Side-6'daki kolonilerden birisine taciz amaçlı bir saldırı yaptığı sırada gruptaki acemi bir pilot olan Bernie Wiseman'ın MS'i ormanlık bir araziye zorunlu iniş yapar. Kolonide yaşayan ve tüm gün boyunca uzay savaşları üzerine düşler kuran bir ilkokul öğrencisi olan Alfred Izuhara, Bernie ile bir karşılaşma yaşar. Bernie, Al'ın kamerasındaki kayıtları incelerken onun bir MS görürüm diye kolonideki tesislerden birine inip yaptığı çekimlerde NT-1'in parçalarının bulunduğu konteynerleri kayda aldığını farkeder. bu kayıtlar Zeon'un Side-6'ya yeniden saldırı niyetinden vazgeçecekken tümden kesinleştirmesine sebep olur.

Sinsi Yarbay Killing, Cyclops timine onlara beraberlerinde ağır zırhlı bir MS'in montajlanmamış parçaları ile birlikte bir inşaat ekibi kılığında koloniye sızmaları ve NT-1'i çalamıyorlarsa yoketmeleri emrini verir. Al, koloniye sızan Bernie ile tesadüfen yeniden karşılaşır ve birbirlerine abi - kardeş yakınlığı duymaya başlarlar. Dünya'dan aniden Side-6'ya tayini çıkan genç bir pilot adayı olan Christina Mckenzie ise Bernie ve Al'ın hayatını sonsuza dek değiştireceğinden habersizdir.

war in the pocket, devasa bir savaşın içerisinde nispeten önemsiz insan hikayelerine odaklanarak bunu melankoli duygusunu başarıyla vererek işleyen, aynı zamanda OVA formatlı gundam hikayelerinin genel profilini çizmesi açısından önemli bir çalışmadır.

[embed_basic url=www.youtube.com/embed/2dWmXQLb0qw]

Bölüm Sayısı: 6
Yayın Tarihi: 1989