ilk bölümü (bkz:mobile suit gundam) serisinin 12. bölümüne, son bölümü ise bu serinin son çeyreğine denk gelen bir spinoff'dur. diğer gundam hikayelerine göre kara savaşlarına odaklanılması ile öne çıkmaktadır.

yaşadığı Side-2 koloni sistemine Zeon'un yaptığı kimyasal silahlı saldırı sonrası ailesini kaybettikten sonra Federasyon'un hızlandırılmış askere alma programına dahil olan genç bir subay olan shiro amada, uzaydan dünya'daki görev yerine tayin olurken test uçuşunu yapan bir Federasyon MS timinin pusuya düşürüldüğüne tanık olur ve bulunduğu gemideki bir tamir podu ile araya girererek pilotunun hayatını kurtarır. öte yandan gerek düşman pilotu gerekse kendisi hasar alarak bir gemi enkazına sürüklenir. Shiro, karşısındaki kişi düşmanı olmasına rağmen yaralı olduğu için onu öldürmek istemez ve birlikte işbirliği yaparak kurtarma ekipleri gelene dek hayatta kalmayı başarırılar. shiro'nun bilmediği şey ise aina adlı bu kadın test pilotunun karşısına son çıkışının bu olmayacağıdır.

Shiro Dünya'da Zeon ile Federasyon arasındaki savaşın hala açmazda olduğu Güney Asya cephesine görevlendirilir. Zeon burada, uzaydan atmosfere serbest geçiş yapabilen ve Federasyon'un Güney Amerika'daki genel karargahı Jaburo'yu sığınak duvarlarını delebilecek denli güçlü bir ışın silahına sahip deneysel bir birimin tatbikatlarını yürütmektedir. Shiro kendisine pek de saygı duymayan taburunun güvenini kendi hayatını onlar için defalarca siper edebileceğini göstererek kazanacak, ardından Zeon'un esrarengiz silahının izini sürerek kendini uygulanabilir bilime adamış yarı deli bilim insanı ginias sakhalin'in ihtiraslarının yaratacağı yıkımı hayatı pahasına durdurmayı denemek zorunda kalacaktır.

1996'da yayına başlayan serinin yönetmenliği, militaristik bilimkurguların duayeni olan (bkz:takayuki kanda) tarafından yürütülmüş, fakat serinin yarısında iken geçirdiği bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetmesi üzerine seri (bkz:umanosuke iida) tarafından araya yeni sahneler ve yeni bir karakter de ekleyen bir ara film olan "miller's report" da eklenerek 1999'da tamamlanmıştır. seri şu an bile en sevilen ve nispeten en gerçekçi gundam yan hikayelerinden birisi olarak gösterilmektedir.

[embed_basic url=www.youtube.com/embed/hdj3VUjFji4]

Bölüm Sayısı: 12
Yayın Tarihi: 1996 - 1999