hakkında pek çok şey anlatılan rus kahindir. asıl adı grigoriy yefimoviç'dir. son rus çarı olan II. nikolay'ın oğlunu mucizevi bir şekilde iyileştirdiği bilinmektedir. böylelikle sarayda saygın bir yer edinmiştir. kadınları cezbeden bir kişiliği ve penisi olduğu söylenir. II. nikolay birinci dünya savaşından dolayı cepheye gittiği zamanlar çariçe aleksandra fyodorovna ile samimileşmişlerdir. çariçe aleksandra, rasputin'i tanrının bir elçisi olarak görmektedir ve onla mektuplaşmaya başlar. bu mektuplara bakılınca rasputin'in çariçe aleksandra'yı da yola getirdiği gözükmektedir. tabii saray ahalisi bu olanlardan hiç memnun değildir, rasputin'i öldürmek için plan kurarlar. bundan önce rasputin çariçe aleksandra'ya yazdığı bir mektupta kehanette bulunmuştur. bu mektupta şöyle yazar: "eğer beni öldürürlerse, sizin aileniz de en geç 2 sene içinde öldürülecektir." sonrasında çarın akrabaları tarafından şarabın içine siyanür konulmuştur fakat bunu içen rasputin hiç etkilenmemiştir. bunu gören çarın akrabası bu sefer de 2 el ateş eder fakat bu kurşunlar yine rasputin'i durduramamıştır. saraydan kaçmayı başaran rasputin kendini nehire atar ve daha sonra cesedi bulunur. otopsisi yapılan rasputin'in, kurşunlardan ölmediği boğularak öldüğü gözükür. rasputin'in kehanetinden sonra romanov ailesi rus devrimi sonucunda devrilir ve bir odada kurşuna dizilerek öldürülürler. çar II. nikolay'ın oğlu aleksey nikolayeviç romanov'un cesedi de bulunamamıştır.

tanıştığı her kadını ayartan rasputin'in penisi 8000 $ fiyatına rus bilim adamlarına satılmıştır. ayrıca penis'in içine konduğu kavanoz iki kez çalınmaya çalışılsa bile başaramamışlardır.
kelime=rasputin'in penisi daha sonra boney m grubu 1978 yılında rasputin'e şarkı yapmıştır. [embed_basic url=www.youtube.com/embed/kvDMlk3kSYg]