1977 yılında vizyona giren ve ülkemizde yıldız savaşları ismiyle de bilinen space-opera türündeki film serisi. george lucas tarafından spaghetti western ve samuray filmlerinden esinlenerek yazılmıştır.

Hikaye Skywalker isimli aileye odaklanır. Orijinal üçleme olarak bilinen a new hope, the empire strikes back ve return of the Jedi üçlemesi Luke Skywalker ve arkadaşlarının galaksiye hükmeden imparatorluk güçlerine karşı verdiği macerayı anlatır. Sonradan çekilen a phantom manace, attack of the clones ve revenge of the sith filmleri ise hikayenin öncesini anlatarak cumhuriyetin yıkılışını ve imparatorluk güçlerinin kontrole gelmesini anlatır. Hikayelerin odağında her zaman için Skywalker ailesi olmuştur.

İlk altı film George Lucas yönetmenliğinde çekilmiştir. 2012 yılında disney tarafından, 4 milyar dolar karşılığında tüm hakları satın alınmış ve yeni serilerine başlanmıştır.

Disney satın aldıktan sonra The Force awakens, the last jedi filmleriyle hikaye devam ettirilmiştir. bu yılın aralık ayında tüm hikayeyi sonlandıracağı düşünülen the rise of the skywalker filmi vizyona girecektir. Bu filmlerden bağımsız olarak A star Wars story başlığı altında rogue one ve Han solo filmleri yayınlanmıştır.

Tavsiye edilen izleme sırası:

Episode IV: A New Hope
Episode V: Empire Strikes Back
Episode VI: Return of the Jedi

Episode I: The Phantom Manace
Episode II: Attack of Clones
Episode III: Revenge of the Sith

Episode VII: The Force Awakens
Episode VIII: The Last Jedi
Episode IX: The Rise of Skywalker (Aralık 2019'da vizyona girecek)
Disney'in Lucasfilms'i satın alışından sonra canon olarak kabul edilen TV ve film içerikleri şu şekildedir. Episode 1 -> Episode 2 -> Clone Wars (1 pilot film, 6 sezon) -> Episode 3 -> Rebels (3 sezon) -> Solo -> Rogue One -> Episode 4 -> Episode 5 -> Episode 6 -> Mandalorian (2 sezon) -> Resistance (2 sezon) -> Episode 7 -> Episode 8 -> Episode 9