Orta dünya edebiyatının mucidi. Filolog. Elf, ork gibi türlerin isim babası. Ayrıca elf dilini kendisi bulmuştur.
yakın zamanda yüzüklerin efendisi dizisiyle birlikte yarattığı evrenin içine sıçılmasından korktuğum yazar.

amon sul tarafında sur dibinde uyuşturucu satan zenci valinor göçmeni elf görme ihtimalimiz var. kadın gandalf dillendirildi ama gandalf dizide olmayacak. olsa kadın gandalf olma ihtimali vardı. manwe'nin zenci asyalı lgbti bireyi olarak tasvir edilme ihtimali var. var da var. neden? çünkü sjwler ister, çünkü bir iki topluluk ister.

cast şimdilik güzel ilerliyor. seçilenlerin bir iki videosuna baktım, isimsiz olanlar oldukça iyi oyuncular. umutluyum, sjw arkadaşlar iplenmezse güzel olacak.

yarattığı saygıdeğer evrene saygısızlık yapılmaması gereken yazar. bakın ötede rowling kendi yarattığı evrene saygısızlık ediyor, ona sarın.
15 civarı dil, dilin edebiyatı ve tarihini üreterek, engin dilbilimi birikimiyle aynı zamanda coğrafyayı da harmanlayarak önce evreni, sonra üzerindeki yüceleri ve ardından bunlara da dayanarak o evrenin sakinlerini yaratmıştır.

Quenya, Sindarin, Goldogrin, Kara Lisan (Black Speech), Ortak Dil (Westron / Common Speech), Rohirric, Dunlendish, ... yarattığı dillerden bazılarıdır.

Dillerin içerisinde konuşan halka ait özel kelimelerin olması, elfçe lehçelerinin Türkçeye çevrilirken bir Lisan-ı Osmanlı, Rochirrim (Ata binenler / insanlar) dillerinin çevrildiğinde daha çok bir Orta Asya Türkçesiyle daha kolay karşılanabilmesi bile insanın başını döndürür. (Bkz: Çiğdem Erkal İpek'in çevirisiyle yayınlanan Yüzüklerin Efendisi 1'in önsözüne bakabilirsiniz).

Tarih boyunca Tolkien kadar etraflı ve tamamlayıcı, bir o kadar da özgün bir fantastik kurgu yazarı neredeyse olmamıştır. Bunu da yalnızca yazar olmamasına borçludur.
Tam adı John Ronald Reuel Tolkien, 3 Ocak 1892 yılında İngiltere'nin o yıllarda sömürgesi olan Güney Afrika'da doğdu, 2 Eylül 1973 te İngiltere'de öldü.

Filoloji profesörü olan Tolkien, mesleki birikim ve tecrübesinden yola çıkarak kendi çocukları ve torunları için "fantastik bir evren" formatında Orta Dünya'yı yaratmıştır. Bu evreni anlatan Yüzüklerin Efendisi üçlemesi, dünya tarihi boyunca en çok satılan kitaplar listesinde zirvededir. Aynı listenin ikinci sırasında ise HOBBIT vardır. Silmarillon da dahil edildiğinde "dünyaya okumayı sevdiren adam" ünvanını hakkıyla taşımaktadır Tolkien.

Silmarillon aslında tek kitap olmasına rağmen nedense türkiye'de 2ye bölünerek, silmarillon + güç yüzüklerine dair ismiyle basılmış ve dağıtılmıştır.

Tolkien öldükten sonra, çalışma notları miras kalan oğlu da babasının çalışmalarını bir araya getirip derleyerek, aynı evrene dair yen, ürünler hayatımıza katmıştır. O konudaki detayları, diğer arkadaşlardan bekliyorum.
Günümüz fantazi yazarlarının neredeyse hepsine kıyısından köşesinden bir parça katkı sağlamış; fantastik beyinlere ilaç gibi gelmiş büyük üstat.