İlk yapılan Gundam serisi olan 1979 yapımı (bkz:mobile suit gundam)'ın geçtiği evrendir. Bu evren aynı zamanda toplamda külliyatın yarısına yakınını tek başına temsil etmektedir.

Bu evrende insanlık azalan kaynaklar ve artan nüfusun yarattığı sorunlar sonucu işlev göremez hale gelen birleşmiş milletler'in yerini alan Dünya Federasyonu'nun uzayda inşa edilen kolonilere zorunlu bir göç başlatması, fakat uzaya göçen bir takım insanların zaman içerisinde evrimleşerek insanlığın evrim sürecinde onlara önderlik edecek yeni tip insanlar (yani (bkz:newtype)'lara) evrileceği üzerine bir öngörü sonrasında dünya merkezli federasyon'a sırt çevirerek sonuçları 100 yıldan uzun sürecek bir bağımsızlık savaşı başlatmaları ve etkileri işlenmektedir. universal century aynı zamanda karakter kadrosu en kalabalık yapım olduğu gibi dramatik dozu en yüksek gundam evrenlerinden biri olduğu da söylenebilir.

Evrene dahil olan anime'ler, evrendeki olayların gerçekleşme sırasına göre şu şekildedir:

(bkz:mobile suit gundam origin)
(bkz:mobile suit gundam ms igloo)
(bkz:mobile suit gundam)
(bkz:mobile suit gundam 08th ms team)
(bkz:mobile suit gundam 0080 war in the pocket)
(bkz:mobile suit gundam thunderbolt)
(bkz:mobile suit gundam 0083 stardust memory)
(bkz:mobile suit zeta gundam)
(bkz:mobile suit zz gundam)
(bkz:mobile suit gundam char's counter attack)
(bkz:mobile suit gundam unicorn)
(bkz:mobile suit gundam narrative)
(bkz:mobile suit gundam hathaway's flash)
(bkz:mobile suit gundam f91)
(bkz:mobile suit victory gundam)

mobile suit gundam unicorn ile gelen retcon'dan ötürü halihazırda unicorn ve f91 arasındaki zaman diliminin doldurulmasına önem verilmiştir. gundam f91 ve victory gundam bu nedenden ötürü şu sıralar yarı-canon durumundadır ve (bkz:late universal century) adı altında anılır.