Kısa adıyla VtM, ilk kez White Wolf tarafından hazırlanan World of darkness dünyasında geçen ve oyuncuların vampir klanlarından birini canlandırdığı frp oyunu.

Sistem bilindik vampir mitosunu modern dünyaya başarıyla adapte ediyor. Günümüz New York sokaklarında ya da Londra barlarında oynanabileceği gibi İstanbul'un hızlı gece hayatına da yakışacak bir sistemdir.

Oyuncular vampir klanlarından birini seçerek oyuna başlar. Her bir klanının kendine has özellikleri, güçleri ve hiyeraşisi vardır.

5. sistemle beraber klanların çoğunda değişiklik yapılmaya başlandı. Öte yandan kabul gören 13 vampir klanı:

Clan Assamite - Adından da anlaşılabileceği gibi suikast işlerinde oldukça başarılı olan orta-doğu temelli bir vampir klanı. Zehir konusunda uzmanlar. Yıllar geçtikçe derileri kararmaya başlar.
Clan Brujah - Eski çağların bilgelerinden oluşan Brujahlar, şimdilerin anarşik ve fanatik vampirleridir. Kas gücü olarak kullanırlar. Öfkelerine çabuk yenik düşerler.
Followers of Set - Mısır tanrısı Set'e tapan ve yılansı özelliklere sahip vampirlerdir. Yoğun ışık huzmelerine maruz kalamazlar.
Clan Gangrel - Doğayla en yakın olan vampir klanı. Üyeleri çeşitli hayvanlara dönüşebilir. Ancak her dönüşümle birlikte bu hayvana benzemeye başlarlar.
Clan Giovanni - Ölüler ve nekromansiyle ilgilenen, ensest vampir ailesi. Beslenirken kurbanlarının canını yakarlar.
Clan Lasombra - Gölgeleri ve karanlığı kullanabilen, sosyal darvinizmi merkez almış yönetici vampirlerden oluşur. Yansımaları yoktur.
Clan Malkavian - Delilikle dahilik arasındaki ince çizgide yaşayan vampirlerdir. Olur olmadık görüler ve sesler duyarlar. Alayı delidir.
Clan Nosferatu - Bilgi konusunda uzman olan ve yer altında yaşayan vampirlerdir. Deforme olmuş vücutları yüzünden insanların arasına karışamazlar.
Clan Ravnos - Sürekli hareket halinde olan, suç ve kumar konusunda uzman, yanılsamalar yaratabilen vampirlerdir. Hepsi suçlulardan oluşur
Clan Toreador - Her daim yöneticiliğe oynayan, sanat ve kültür işlerinde uzman olan vampirlerden oluşur. Güzel olan her şeye karşı zaafları vardır.
Clan Tremere - Kan büyüleri konusunda ve kendi içlerine kapanık olan bir klan. Aile büyüklerinin sözünden çıkamazlar.
Clan Tzimisce - Ete ve kemiğe şekil verebilen, perde arkasında takılmaya seven vampirler. Doğduğu topraktan uzakta uyuyamazlar.
Clan Ventrue - Daima yönetime ve ekonomiye oynarlar. Onların haberi olmadan tek kuruş hareket etmez. Tek tip kurbanlardan beslenebilirler.
Şimdilik the bloodlines II isimli video oyunuyla gündemde olsa bile asıl hali çok köklü ve derin bir frp sistemidir.